Osnovne informacije o edukaciji
O projektu „Psihosocijalni tretman počinalaca nasilja u porodici, kao ulaznica za trajnu promenu“
IAN Međunarodna Mreža Pomoći trenutno sprovodi projekat: „Psihosocijalni tretman počinalaca nasilja u porodici, kao ulaznica za trajnu promenu“, uz finansijsku podršku Ambasade kraljevine Holandije. Krizni centar za muškarce biće aktivan partner tokom cele realizacije projekta, u smislu sprovođenje obuke, učešće na seminarima i konferencijama.
Ovaj projekat nastao je sa opštim ciljem da se identifikuju pozitivna lokalna i međunarodna iskustva u primeni modela psihosocijalnog tretmana za počinioce partnerskog nasilja, da se nađe najadekvatniji zakonski okvir za njegovu implementaciju u Srbiji i da se donesu sistemska rešenja, koja će obezbediti održivost usluge i razvoj ovog programa.
U skladu sa opštim ciljem, važno je obučiti dovoljan broj profesionalaca za primenu psihosocijalnog tretmana za počinioce porodičnog nasilja, što je ujedno jedan od specifičnih projektnih ciljeva.
U okviru projekta, predviđene su besplatne obuke za profesionalce koje će sprovoditi Krizni centar za muškarce. Tako vas ovom prilikom obaveštavamo da će se u oktobru 2016. godine održati edukacija “Program obuke profesionalaca/ki za tretman počinilaca nasilja u partnerskim odnosima”.
Osnovne informacije o edukaciji
Poželjno je da polaznici treninga, osim završenog fakulteta iz humanističkih oblasti, imaju neko iskustvo u grupnom radu, kao i završenu edukaciju iz nekog psihoterapijskog modaliteta.
Svi polaznici na početku treninga dobijaju Priručnik za realizaciju programa tretmana.
Edukativni program je akreditovan kod Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, i nosi 15 bodova (za licence za zaposlene u socijalnoj zaštiti).
Program izvode ovlašćeni treneri, psihoterapeuti iz nevladinog sektora.
Ciljevi edukativnog programa su:
- Ovladavanje osnovnim naučnim saznanjima iz oblasti fenomena nasilja u partnerskim odnosima koja su potrebna za adekvatnu primenu programa.
- Sticanje specifičnih veština polaznika/ca za izvođenje tretmana sa počiniocima nasilja.
Trajanje programa je 7 dana, svaki dan sadrži po 4 bloka od po 90 minuta, ukupno 8 sati sa pauzama između blokova i jednočasovnom pauzom za ručak. Detalji u vezi sa mestom i tačnim terminima održavanja programa će biti naknadno definisani i svi polaznici će biti obavešteni.
Teme i program edukacije:
- dan obuke: Od razumevanja fenomena nasilja do uvoda u tretman počinilaca nasilja u partnerskim odnosima
- dan obuke: Od preispitivanja ličnih stavova vezanih za nasilje do pripreme za izvođenje sesije sa žrtvom
- dan obuke: Od usvajanja osnovnih koncepata o grupnom radu do usvajanja veština za izvođenje prve tri radionice u tretmanu
- dan obuke: Usvajanje veština za izvođenje sesija u okviru tema „Psihološko nasilje“, „Seksualnost“, „Alternative nasilju“ i „Odgovornost“
- dan obuke: Od usvajanja veština za izvođenje sesija u okviru tema „Otac i dete“, „Uzroci ispoljavanja nasilja“, „Posledice nasilja“, do upoznavanja sa preporukama za izveštavanje o tretmanu počinilaca nasilja u partnerskim odnosima
- dan obuke: Od upoznavanja sa konceptom sekundarne traumatizacije kod pomagača i njegovim značajem do priprema za izvođenje završnog ispita
- dan obuke: Od procene stepena ovladavanja sadržajem i teorijskim znanjima programa obuke do evaluacije programa obuke
Nakon završene obuke, izvođenje programa tretmana počinilaca partnerskog nasilja, podrazumeva kombinaciju individualnog i grupnog rada i zahteva učešće bar 2 voditelja tretmana.
Detaljniji program treninga nalazi se na adresi www.ian.org.rs/nasiljeuporodici/edukacija/index.htm
Prijava:
Za prijave i sva dodatna pitanja možete nam se obratiti putem
e-mail-ova:
stanislava.skugor@gmail.com
lazarevic.mina@gmail.com
ili na telefone:
063 263 006
064 110 28 10